Skip to content

23 Stonehenge DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block163
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,100
59%
Improvement Value:$345,200
41%
Total Assessment$846,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+1.2%
2024$11,954+4.5%
2023$11,440-0.1%
2022$11,450-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 9705, Page 974NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/19/2024

Property Sale

Sale
$294,900

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 5775, Page 550Recorded12/4/1998

Property Built

Built

Year Built: 1975