Skip to content

329 Wells AveOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block17
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$702,100
78%
Improvement Value:$193,000
22%
Total Assessment$895,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,968-21.2%
2024$12,645+36.8%
2023$9,241-0.6%
2022$9,300+20.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 9380, Page 19Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 8001, Page 5105Recorded1/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1921