Skip to content

209 Lewis StOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$739,361
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block17
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$755,700
68%
Improvement Value:$355,200
32%
Total Assessment$1,110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978-18.8%
2024$14,743+28.5%
2023$11,472+2.3%
2022$11,209+22.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$739,361

From:

To:

Sq Ft1,889DeedBook 9365, Page 7734NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,765DeedBook 8010, Page 7598Recorded3/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1905