Skip to content

25 Hillside TerrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block182
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$481,200
62%
Improvement Value:$298,400
38%
Total Assessment$779,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+5.3%
2024$9,692-1.6%
2023$9,855+2.4%
2022$9,619+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 9287, Page 2987NU CodeFamily (1)Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,087DeedBook 8343, Page 9339Recorded3/25/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968