Skip to content

57 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block40
Lot115
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,500
76%
Improvement Value:$250,000
24%
Total Assessment$1,040,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,009+8.0%
2024$12,975+22.9%
2023$10,554-1.1%
2022$10,668+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961