Skip to content

816 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block182
Lot70
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description340 UNITS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage32.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500,000
17%
Improvement Value:$41,729,800
83%
Total Assessment$50,229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$701,351+42.3%
2024$493,012-11.0%
2023$554,158-1.3%
2022$561,351-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967