Skip to content

1100 Eagle AveAsbury Park, NJ 07712

Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block182
Lot79
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
20%
Improvement Value:$1,022,500
80%
Total Assessment$1,278,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,318-2.8%
2024$17,809-19.3%
2023$22,075+1.2%
2022$21,814-2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8824, Page 1880NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/17/2010

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 5958, Page 552NU CodeGovernment (15)Recorded7/27/2000