Skip to content

181 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Mar 25, 2013

Property Information

Block19
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,200
75%
Improvement Value:$160,700
25%
Total Assessment$644,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,443+64.9%
2024$5,726-14.8%
2023$6,724+3.2%
2022$6,515-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

Sq Ft1,464DeedBook 9006, Page 6183Recorded4/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1921