Skip to content

220 Lewis StOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block18
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SALO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$755,200
74%
Improvement Value:$268,300
26%
Total Assessment$1,023,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,077-20.6%
2024$13,957+30.2%
2023$10,723-0.4%
2022$10,767+23.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 9200, Page 8301NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 8604, Page 2077Recorded10/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1921