Skip to content

30 Wilson DrLong Branch, NJ 07740

Built 1926

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 28, 2011

Property Information

Block9
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,419
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$737,000
77%
Improvement Value:$219,500
23%
Total Assessment$956,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456+7.2%
2024$11,614-6.4%
2023$12,409+19.7%
2022$10,363+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8914, Page 5470NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/1/2011

Property Built

Built

Year Built: 1926