Skip to content

1301 Allaire AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1976

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block200
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,700
59%
Improvement Value:$302,300
41%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+13.9%
2024$8,875+10.4%
2023$8,038-0.5%
2022$8,081+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 9546, Page 8993Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 9380, Page 6418NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8910, Page 198

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 8910, Page 198NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2011

Property Sale

Sale
$300,500

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 8910, Page 194NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/5/2011

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5261, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1976