Skip to content

807 Weston AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block40
Lot67
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$523,600
61%
Improvement Value:$337,400
39%
Total Assessment$861,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,841+20.5%
2024$9,828+3.4%
2023$9,502-8.5%
2022$10,382+23.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 9484, Page 9280Recorded2/25/2021

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 9272, Page 9277Recorded2/8/2018

Property Sale

Sale
$432,500

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 9210, Page 8159Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,786DeedBook 5959, Page 593Recorded8/1/2000

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,496DeedBook 5893, Page 648Recorded1/8/2000

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5351, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1973