Skip to content

1316 Franklin AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1989

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 13, 2023

Property Information

Block200
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,800
59%
Improvement Value:$269,200
41%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+10.9%
2024$9,070+11.0%
2023$8,173-4.3%
2022$8,542+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,074DeedBook 9668, Page 1198Recorded11/17/2023

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 5844, Page 268Recorded7/27/1999

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 5362, Page 518

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5013, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4866, Page 725