Skip to content

1127 Highway 35Asbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block205
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,300
58%
Improvement Value:$311,100
42%
Total Assessment$740,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174-4.5%
2024$10,656-15.7%
2023$12,643-1.3%
2022$12,807+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,059DeedBook 9318, Page 9137Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8046, Page 866NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/22/2001

Property Built

Built

Year Built: 1963