Skip to content

1025 Highway 35Asbury Park, NJ 07712

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 1995

Property Information

Block214
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$667,800
84%
Improvement Value:$131,700
16%
Total Assessment$799,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297-6.0%
2024$12,018-6.5%
2023$12,851+1.4%
2022$12,673+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5300, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1967