Skip to content

257 Monmouth Rd(Unit C-2B)Oakhurst, NJ 07755

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
May 6, 2016

Property Information

Block22
Lot20
QualifierC-2B
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage6.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$255,600
70%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875-5.2%
2024$5,142+12.5%
2023$4,571+0.3%
2022$4,555-11.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,000

From:

To:

DeedBook 9167, Page 7865Recorded5/26/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1988