Skip to content

257 Monmouth Rd(Unit C-8A)Oakhurst, NJ 07755

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block22
Lot20
QualifierC-8A
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage6.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$231,600
68%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,533+6.0%
2024$4,277+8.8%
2023$3,930-13.7%
2022$4,555-11.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$329,000
Sq Ft1,244DeedBook 9389, Page 2800Recorded1/6/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1988