Skip to content

300 Monmouth RdDeal, NJ 07723

Built 1966

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block24
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,623,200
71%
Improvement Value:$671,200
29%
Total Assessment$2,294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,621+15.5%
2024$25,651-6.3%
2023$27,382+15.0%
2022$23,818+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 8271, Page 2979Recorded8/22/2003

Property Built

Built

Year Built: 1966