Skip to content

600 N Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1968

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block61
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,957
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,006,500
78%
Improvement Value:$286,800
22%
Total Assessment$1,293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,068+8.9%
2024$17,516+58.0%
2023$11,089-14.8%
2022$13,014+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,957DeedBook 9556, Page 9057Recorded11/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968