Skip to content

250 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block25
Lot153
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,900
67%
Improvement Value:$238,500
33%
Total Assessment$724,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,657+104.7%
2024$4,717-18.3%
2023$5,773-0.7%
2022$5,814+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9655, Page 3225NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5157, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1951