Skip to content

466 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block26
Lot51
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$664,200
83%
Improvement Value:$136,100
17%
Total Assessment$800,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,745-6.2%
2024$10,393+40.8%
2023$7,381-6.6%
2022$7,900+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 9532, Page 6507NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956