Skip to content

7 Slocum PlOakhurst, NJ 07755

Built 1977

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block26
Lot74
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$752,300
80%
Improvement Value:$184,800
20%
Total Assessment$937,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,701-6.2%
2024$13,542+44.8%
2023$9,351-3.8%
2022$9,716-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,854DeedBook 9391, Page 145Recorded1/13/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 9256, Page 5026Recorded10/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977