Skip to content

11 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block31
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$427,500
78%
Improvement Value:$122,900
22%
Total Assessment$550,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,879-13.7%
2024$9,130+13.1%
2023$8,072-5.0%
2022$8,500+12.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9266, Page 5912Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9035, Page 2021NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1941