Skip to content

2017 Polbos PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block31
Lot52
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,000
70%
Improvement Value:$286,200
30%
Total Assessment$941,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569+4.9%
2024$11,983+11.2%
2023$10,776-1.9%
2022$10,980+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 9459, Page 4146Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,123DeedBook 9181, Page 9206Recorded8/23/2016

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,123DeedBook 8806, Page 4266Recorded11/16/2009

Property Built

Built

Year Built: 1921