Skip to content

5 Slocum PlOakhurst, NJ 07755

Built 1939

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block26
Lot73
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$639,600
66%
Improvement Value:$323,000
34%
Total Assessment$962,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,196-5.9%
2024$14,024+39.0%
2023$10,088+2.2%
2022$9,875+30.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9489, Page 5751Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9489, Page 5740Recorded3/11/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8790, Page 8186NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 1939