Skip to content

556 Dow AveOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,100
76%
Improvement Value:$128,300
24%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675-13.3%
2024$8,854+12.5%
2023$7,868-8.2%
2022$8,567+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1946