Skip to content

716 Harvey AveOakhurst, NJ 07755

Built 1990
Other Exempt

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block33
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
63%
Improvement Value:$275,300
37%
Total Assessment$741,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$10,132+14.4%
2023$8,860-0.2%
2022$8,879+2.4%
2021$8,667+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 8025, Page 7057Recorded5/30/2001

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 1999, Page 474Recorded3/24/1999

Property Sale

Sale
$214,200
DeedBook 4997, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 4945, Page 84

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4696, Page 123