Skip to content

1607 Holbrook StOakhurst, NJ 07755

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block33
Lot54
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
49%
Improvement Value:$484,700
51%
Total Assessment$950,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,687-6.3%
2024$13,538+14.5%
2023$11,823-0.6%
2022$11,898+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 9456, Page 3174Recorded11/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 4705, Page 64