Skip to content

1608 Finderne StOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block33
Lot56
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,801
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
55%
Improvement Value:$387,500
45%
Total Assessment$853,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,538-6.1%
2024$11,220+13.0%
2023$9,925-0.1%
2022$9,939+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,801DeedBook 9467, Page 1817Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5164, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1990