Skip to content

1706 Fanwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block33
Lot79
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,914
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
54%
Improvement Value:$401,800
46%
Total Assessment$867,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581-9.3%
2024$12,766+11.3%
2023$11,470+0.0%
2022$11,466-2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$561,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 9381, Page 9617Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 8196, Page 4684

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft2,934DeedBook 8196, Page 4684Recorded2/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1987