Skip to content

1702 Fanwood StOakhurst, NJ 07755

Built 1986

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 19, 1999

Property Information

Block33
Lot81
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,000
58%
Improvement Value:$327,200
42%
Total Assessment$779,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149-6.6%
2024$10,868+7.9%
2023$10,069-0.1%
2022$10,076+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 5799, Page 649Recorded2/24/1999

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 4762, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1986