Skip to content

614 Auth AveOakhurst, NJ 07755

Built 1977

Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block33
Lot87
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
62%
Improvement Value:$288,600
38%
Total Assessment$754,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,785-6.2%
2024$10,434+13.7%
2023$9,179-0.2%
2022$9,198+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9172, Page 4648Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 8849, Page 2982NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/13/2010

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 8046, Page 5209Recorded8/23/2001

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5079, Page 989

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 4882, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1977