Skip to content

1702 Waverly StOakhurst, NJ 07755

Built 2000
Vacant Land

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block33
Lot91
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,396+103.8%
2024$2,157-22.2%
2023$2,773-1.3%
2022$2,809-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 9463, Page 2780NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 8793, Page 1329NU CodeFamily (1)Recorded8/20/2009

Property Built

Built

Year Built: 2000