Skip to content

82 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC1703
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,300
62%
Improvement Value:$224,600
38%
Total Assessment$588,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,595+9.5%
2024$6,936+3.0%
2023$6,736-0.2%
2022$6,748+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 9406, Page 2550Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9182, Page 9727Recorded8/30/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 5516, Page 205Recorded7/10/1996

Property Sale

Sale
$185,647
DeedBook 4864, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1988