Skip to content

161 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC3601
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,800
61%
Improvement Value:$231,300
39%
Total Assessment$595,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+9.5%
2024$6,937+3.0%
2023$6,738-0.2%
2022$6,749+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,658DeedBook 9599, Page 1125Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9080, Page 6418Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 8508, Page 9039Recorded11/8/2005

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4899, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1988