Skip to content

22 Malke DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1986

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block39
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,214
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,900
37%
Improvement Value:$802,300
63%
Total Assessment$1,265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,329-2.8%
2024$16,798-4.7%
2023$17,620+0.1%
2022$17,594+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft6,214DeedBook 9205, Page 9392NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4654, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1986