Skip to content

29 Mahoras DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1967

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 26, 2000

Property Information

Block39
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,900
53%
Improvement Value:$388,300
47%
Total Assessment$833,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736-6.4%
2024$11,472-4.7%
2023$12,040-0.1%
2022$12,058+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 5948, Page 790Recorded6/28/2000

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 5646, Page 725Recorded9/8/1997

Property Built

Built

Year Built: 1967