Skip to content

15 Old Weathersfield RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block39
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,324
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,900
44%
Improvement Value:$569,700
56%
Total Assessment$1,022,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,400-2.5%
2024$13,740-3.7%
2023$14,266-0.0%
2022$14,268+5.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979