Skip to content

1 Peach Tree RdOakhurst, NJ 07755

Built 1967

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block3
Lot78
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,200
79%
Improvement Value:$152,700
21%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752-17.8%
2024$11,861+57.7%
2023$7,524-0.5%
2022$7,561+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 9742, Page 81Recorded6/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967