Skip to content

500 Parker AveDeal, NJ 07723

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block40
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,967
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,074,900
73%
Improvement Value:$389,200
27%
Total Assessment$1,464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,659-6.0%
2024$20,917+55.1%
2023$13,490-0.3%
2022$13,525-2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 4854, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1966