Skip to content

401 Monmouth RdDeal, NJ 07723

Built 1955

Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block40
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$656,300
44%
Improvement Value:$834,800
56%
Total Assessment$1,491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,658-5.2%
2024$21,787-1.4%
2023$22,104+0.9%
2022$21,899+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,435,000

From:

To:

Sq Ft5,847DeedBook 8381, Page 98Recorded7/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1955