Skip to content

503 Parker AveDeal, NJ 07723

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block40
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,176,500
78%
Improvement Value:$332,200
22%
Total Assessment$1,508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,954-6.2%
2024$21,265+66.7%
2023$12,755+1.9%
2022$12,511+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5045, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1963