Skip to content

460 Runyan AveDeal, NJ 07723

Built 1961

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block50
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,602,500
76%
Improvement Value:$492,500
24%
Total Assessment$2,095,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,665+8.4%
2024$24,591-4.3%
2023$25,696+15.4%
2022$22,267+6.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,575,000

From:

To:

Sq Ft2,792DeedBook 9642, Page 6260Recorded4/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1961