Skip to content

440 Runyan AveDeal, NJ 07723

Built 1963

Last Sale Price
$210,900
Last Sale Date
Jun 30, 1989

Property Information

Block50
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description1S-S-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,287
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,752,000
77%
Improvement Value:$511,400
23%
Total Assessment$2,263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,259+13.4%
2024$25,808-6.1%
2023$27,471+13.1%
2022$24,292+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,900
DeedBook 4942, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1963