Skip to content

408 Runyan AveDeal, NJ 07723

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block50
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,752,000
84%
Improvement Value:$334,000
16%
Total Assessment$2,086,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,786+15.3%
2024$23,230-6.8%
2023$24,924+14.5%
2022$21,772+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 9483, Page 6424Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 9257, Page 6965Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961