Skip to content

707 Palmer AveAllenhurst, NJ 07711

Built 1962

Last Sale Price
$1,515,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block60
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,806
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$933,800
57%
Improvement Value:$710,300
43%
Total Assessment$1,644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,174-0.3%
2024$23,249+64.9%
2023$14,101+13.0%
2022$12,478+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,515,000

From:

To:

Sq Ft3,806DeedBook 9621, Page 1340Recorded10/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962