Skip to content

3 Joanna CtDeal, NJ 07723

Built 1958

Last Sale Price
$1,326,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block22
Lot111
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,675
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,800,000
75%
Improvement Value:$612,000
25%
Total Assessment$2,412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,343+45.8%
2024$21,504-14.3%
2023$25,087-0.5%
2022$25,216+43.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,326,000

From:

To:

Sq Ft3,675DeedBook 9371, Page 5111Recorded10/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958