Skip to content

22 Bruns RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block60
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,076
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,881,400
72%
Improvement Value:$723,800
28%
Total Assessment$2,605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,654+7.2%
2024$33,248+38.2%
2023$24,050+15.3%
2022$20,860-2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

Sq Ft4,076DeedBook 9333, Page 5291Recorded1/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$535,197
DeedBook 5306, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5229, Page 886