Skip to content

5 Milwin CtAllenhurst, NJ 07711

Built 2001

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 26, 1999

Property Information

Block60
Lot44
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,801
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,648,000
66%
Improvement Value:$843,800
34%
Total Assessment$2,491,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,460+8.6%
2024$30,802+30.3%
2023$23,633+18.4%
2022$19,955+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 5826, Page 98Recorded5/27/1999

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5229, Page 904