Skip to content

1803 Pitney StOakhurst, NJ 07755

Built 1980

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 31, 1993

Property Information

Block33
Lot106
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,766
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,200
53%
Improvement Value:$476,700
47%
Total Assessment$1,021,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,578-5.9%
2024$14,428+11.2%
2023$12,975-0.0%
2022$12,975+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5245, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1980